Start / Węgry / Ruchome wydmy (Fülöpháza, Park Narodowy Kiskunság)

Ruchome wydmy (Fülöpháza, Park Narodowy Kiskunság)

W Parku Narodowym Kiskunság, niedaleko miejscowości Fülöpháza, zobaczyc możemy ciekawostkę przyrodniczą - ruchome wydmy.

Ukryta atrakcja

O ruchomych wydmach przeczytaliśmy w ulotce Parku Narodowego Kiskunsag, znalezionej w informacji turystycznej. To znaczy napisali, że są, ale nie napisali gdzie. Panie w informacji turystycznej patrzyły, jakbyśmy pytali o Yeti. Recepcjonista w hotelu, zazwyczaj życzliwy i uprzejmy, patrzył podejrzliwie, kiedy próbowałem tłumaczyć, że chodzi mi o górę piachu, którą wiatr przewiewa z miejsca na miejsce. Spróbowaliśmy ostatniej szansy, czyli siedziby dyrekcji wspomnianego paku narodowego, niestety tam również spotkała nas porażka - pan, który pilnował wystawy wypchanych trucheł i suszków nie miał pojęcia o lokalizacji wydm. Uparliśmy się jednak, że je znajdziemy. Problem w tym, że park Kiskunság, to 7 niezależnych obszarów. Wytypowaliśmy jeden, najbardziej prawdopodobny i ruszyliśmy w drogę. Jadąc powoli i obserwując pobocze udało nam się zlokalizować tablicę informacyjną parku. Sukces? Na tablicy odczytaliśmy wzmiankę o "występujęcych na tym terenie ruchomych wydmach". Za tablicą zaczynała się ścieżka w las. Ruszyliśmy w drogę. Lasek malowniczy, a pod nogami czasem zaszeleścił piasek, ale wydm ani śladu. Po godzinie zatoczyliśmy koło i wróciliśmy do punktu wyjścia.

Wujek Gugiel najlepszym przewodnikiem...

W ulotce stało, że taka wydma ma 200-300m długości. Pomyślałem, że tą cholerną górę piachu musi być widać z góry! Wieczorem, w hotelu, zacząłem przeczesywać zdjęcia satelitarne tego obszaru (niektórzy to dziwni są, zamiast pić na all-inclusive, to szukają piachu na Węgrzech). Bingo! Znalazłem dwa długie, białe jęzory. To musiało być to. Oczywiście po przeciwnej stronie drogi niż tablica i ścieżka turystyczne. Pewnie mocno wiało i cholery przelazły niezauważone przez drogę.

Uzbrojeni w GPS ruszyliśmy na ostateczne poszukiwania. Z mapy wynikało, że trzeba porzucić samochód przy drodze krajowej nr 52 i zasuwać na przełaj niecały kilometr. Po kilku minutach marszu przez malownicze, trawiaste pagórki (niecodzienny widok w tej równej jak stół okolicy) naszym oczom ukazała się spora połac piachu.

Ruchome wydmy

Po kolejnych dwóch minutach marszu byliśmy już pewni - znaleźliśmy!

Ruchome wydmy

 

Skąd te wydmy?

Okazuje się, że dawno temu przebiegało tędy koryto Dunaju i rzeka naniosła spore ilości piachu. Później wiatry, więjące najczęściej z północnego zachodu uformowały pagórki. Zdecydowana większość pokryta jest trawiasta roślinnością, ale ostało się kilka zupełnie łysych, któe wędrują sobie powoli, systematycznie "przewiewane" przez wiatr.

Ruchome wydmy

 

Wydmy są odwiedzane przez miejscowych (pewnie przez dzieciaki), bo znaleźliśmy trochę świeżych śladów stóp i klika babek z piasku. :-)

Ruchome wydmy

Na zboczach widak ślady zmagań połączkonych sił wiatru i piasku kontra trawy.

Ruchome wydmy

Ruchome wydmy

 

Jak tam trafić?

Z Kecskemet kierujemy się na zachód, drogą krajową 52. Za miejscowością Fülöpháza, po rawej stronie, przed przystankiem autobusowym możemy zostawić samochód.

W tym miejscu zazwyczaj rezydują panienki, ale nas nie zaczepiały, ani nie zadzwoniły po opiekunów. :-) Lokalizacja wydm jest naniesiona dokładnie na mapie poniżej (46°52'17.8"N 19°24'01.5"E).