Start / Węgry / Lakitelek (Park Narodowy Kiskunság)

Lakitelek (Park Narodowy Kiskunság)

Cisza, spokój, malownicze zakątki nad wodą i... smażony sumik karłowaty

Przepiękny zakątek nad starorzeczem Cisy

Przebywając w okolicy Kecskemet warto wybrać się do miejscowości Lakitelek. Położona jest ona nad starorzeczem Cisy. To jeden z obszarów Parku Narodowy Kiskunság.

W sezonie letnim urządzone jest tu niewielkie kąpielisko, jest restauracja i plac zabaw. Wystarczy jednak parę kroków w nadrzeczny las zalewowy i znajdziemy się w zupełnie innym świecie - królestwie wędkarzy i ptactwa wodnego.

Lakitelek

Ścieżka prowadzi na przemian wałem przeciwpowodziowym i niskim brzegiem starorzecza.

Lakitelek, ścieżka turystyczna

Podziwiać można malownicze widoki, obserwować ptactwo wodne i napawać się ciszą i spokojem.

Lakitelek, brzeg starorzecza Cisy

 

Smażona rybka prosto z rzeki

Po spacerze można się uraczyć rybką ze smażalni przy parkingu. jako ciekawostkę polecamy sumika karłowatego (węg. törpeharcsa). Smażony jest w panierce na głębokim tłuszczu. Najeść się nim trudno, chyba, że zamówi się kilkanaście/dziesiąt sztuk, ale warto spróbować tej lokalnej ciekawostki.

Sumik karłowaty w panierce

Jeśli kogoś zniechęca myśl o zjedzeniu małej rybki z wąsami, to polecamy wszechobecnego na Węgrzech morszczuka (węg. hekk).

Sumik karłowaty (Törpeharcsa)

Jak w wielu miejscach środkowych i południowych Węgier, tak i tu przybycie Polaków wywołuje sensację. Pani ze smażalni z wrażenia pobiegła po męża, który próbować coś wydukać po niemiecku, żeby wyjaśnić nam szczegóły menu. Do zamówienia, gratis pojawiły się ogórki korniszone i smażona cebulka, Pani trudno było się wyrazić, ale niewerbalnie bardzo chciała okazać gościnność. Okazało się, że Pani już prowadzi smażalnię ponad 20 lat, przejęła ją po ojcu, ale Polaków jeszcze tu nie widziała, z naszego przybycia cieszyła się jak dziecko. Po raz kolejny magiczne "Lengyel vagyok" otworzyło serca Węgrów.

 

Jak trafić do Lakitelek

Współrzędne parkingu przy starorzeczu Cisy to 46°51'25.0"N 19°59'22.4"E. (46.856943, 19.989564). Parking jest bezpłatny.