Start / Węgry / Bugac Puszta

Bugac Puszta

Ekscytujący pokaz jazdy konnej i tresury koni w wykonaniu czikoszy

To tutaj, na żywo można zobaczyć obrazki z typowych węgierskich pocztówek - prawdziwy, węgierski folklor z czikoszami w roli głównej.

Czikosze (węg. csikós), to węgierscy pasterze, mieszkańcy bezkresnej Niziny Węgierskiej, mistrzowie jazdy konnej, strzelania z bata i gotowania w bograczu (węg. bogrács) czyli kociołku.

 

Życie na puszcie

Impreza rozpoczyna się przejażdżką konnym wozem przez pusztę. Puszta to rozległy step na Nizinie Węgierskiej, wykorzystywany jako pastwiska.

Przejazd bryczką w Bugac Pusta

Przejażdżka miła i relaksująca, cisza, spokój, malownicza panorama równej jak stół puszty, pasące się bydło.

Wjazd na pusztę

Po drodze coś w formie skansenu, charakterystyczne studnie i żurawie, szałasy pasterskie i zagrody dla bydła.

Pusta

Podróż kończy się przy Muzeum Puszty, nieopodal stadniny (czy raczej farmy). Tutaj można wysłuchać koncertu na dudach i gęślach.

Koncert czikosza

Zobaczyć też można wystawę przedmiotów używanych przez pasterzy węgierskich w codziennej pracy i życiu.

Muzeum puszty

 

Pokaz czikoszy

Z Muzeum spacerkiem trafiamy do stajni i na arenę pokazu. Zaczyna się ostra jazda! Konie w szalonym galopie przemykają na wyciągnięcie ręki. Fotografując strzepujemy ciągle piach, wzniecony końskimi kopytami. Największe wrażenie robi przejazd pięciokonnego zaprzęgu z czikoszem stojącym na nieosiodłanych grzbietach dwóch ostatnich koni.

Czikosz galopujący na stojąco, na grzbietach koni

Co ciekawe, zasczytu popisania się najtrudniejszą sztuką dostepują najstarsi, najbardziej doświadczenie czikosze - widać, że są w dobrej formie i nie narzekają na zdrowie.

Csikos na 5 koniach

Nie brakowało pokazu zręczności i precyzji. Strącanie batem kręgli poszło perfekcyjnie.

Pokaz zręczności

Galop z kuflem pełnym... kompotu? Żaden jeździec nie uronił ani kropli.

Galop z kompotem

 

Raz na koniu, raz... pod koniem!

Czikosze są nie tylko dobrymi jeźdźcami, są też bardzo zżyci ze swoimi rumakami.

Czikosz śpiący na koniu

Koń na czikoszu? Wygląda to na desperacką próbę realizacji unijnej dyrektywy o równości praw jeźdźca i konia... Nie, nic z tych chorych rzeczy, to po prostu pokaz wzajemnego zaufania człowieka i zwierzęcia.

Koń na czikoszu

 

Nie tylko konie...

Czikosze to nie tylko folklor dla turystów. Mają oni pod opieką autentyczne stada bydła, które można podziwiać w zagrodzie i na pastwiskach.

Zagroda bydła

Można też poznać sympatyczne, kudłate mangalice, które liczą na smakowity kąsek, zanim same takim kąskiem się staną.

Mangalice

 

Swojski poczęstunek

Cała impreza kończy się w Karikás Csárda, czyli gospodzie.

Karikás Csárda

Jedzenie nie jest może wyszukane, za to konkretne.

Posiłek w Karikás Csárda

 

Co warto wiedzieć?

Pokaz w Bugac Puszta rozpoczyna się codziennie o godzinie 11.00, od 1 maja do 30 września. Udziału w imprezie nie trzeba rezerwować (dla turystów indywidualnych), ale jadąc z daleka zawsze można się upewnić telefonicznie co do godziny pokazu, ceny biletu itp. Bez problemu można się porozumieć po angielsku i niemiecku.

Warto mieć coś przeciwdeszczowego, w razie załamania pogody przez dłuższy czas jest się w otwartym terenie. Warto mieć też trochę drobnych (albo i grubszych, jak ktoś ma gest), czikosze chętnie coś "przytulą" do kapelusza, ale honorowo, bez proszenia - nie mają nic wspólnego z natrętnymi przedstawicielami pewnej żebrzącej mniejszości, której nikt na Węgrzech nie lubi. Więcej informacji: http://www.bugacpuszta.hu.

 

Jak trafić do Bugac Puszta?

Stadnina znajduje się ok 30 km na południe od Kecskemet. Z Kecskemet należy się kierować drogą krajową nr 54, na południowy zachód, po ok 19 kilometrach należy skręcić w lewo w kierunku miejscowości Bugacpusztaháza i Bugac. Po ok 9 km należy rozglądać się za skrętem w prawo, oznaczonym powitalną tablicą.

Na mapie poniżej znajduje się dokładne oznaczenie parkingu.